92 rocznica

dziękczynienia i oddania Polski Sercu Maryi

dokonana przez Marszałka J. Piłsudskiego

W tym roku przypada 92 rocznica aktu oddania Polski Sercu Najświętszej Panny Maryi, którego dokonał Marszałek Józef Piłsudski w dniu 25 sierpnia 1920 r.

 

Treść aktu zawierzenia

 

W krytycznych dniach pierwszej połowy sierp­nia 1920 r., kiedy bolszewicy doszli do Wisły i wy­dawało się, że zdobędą Warszawę, to właśnie wtedy marszałek Józef Piłsudski w obliczu tego zagrożenia proponował przeniesienie stolicy z Warszawy do Częstochowy. Uważał, że odniesienie do Jasnej Góry wzmocni w narodzie opór wobec najeźdźcy i zachęci do skutecznej obrony Ojczyzny. Rząd Witosa jednak nie przystał na jego propozycję.

Nuncjusz kardynał Achille Ratti - późniejszy pa­pież Pius XI - pisał: Pamiętam, gdy byliśmy razem u Marszałka Piłsudskiego w Wilnie, byłem świadkiem, jak gorąco modlił się Marszałek Piłsudski w Ostrej Bra­mie przed Obrazem Matki Boskiej. Dał mi do poświę­cenia dwa obrazy Matki Bożej, ażeby później powiesić je nad łóżkami najdroższych istot, swoich córeczek.

Na podstawie: J. Szaniawski, Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy, Warszawa 2008

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej