Program dla Pielgrzyma 2011-2012

Zapraszamy pielgrzymów do odwiedzenia miejsc związanych z pierwszym objawieniem Matki Bożej

 

Program jest dostępny w siedmiu językach

 

Trwający rok duszpasterski upamiętnia w sposób szczególny pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie. Sanktuarium zaprasza pielgrzymów do wspominania tego wydarzenia.

Tegoroczny „Program dla Pielgrzyma” przebiega pod hasłem bieżącego roku duszpasterskiego: „Czy chcecie ofiarować się Bogu?”. To pytanie Dziewica Maryja zadała trojgu pastuszkom 13 maja 1917 r. Program jest kontynuacją zeszłorocznej propozycji, kiedy to pielgrzymi mogli nawiedzić miejsca objawień Anioła w 1916 r. w Vailnhos i Aljustrel, aby przypomnieć sobie wezwania Posłańca Pokoju i wzbudzić postawę odpowiadającą na te wezwania.

Przygotowany na ten rok „Program dla Pielgrzyma” powraca do propozycji osobistego, fizycznego nawiedzenia – tym razem różnych miejsc Sanktuarium Fatimskiego w Cova da Iria. Nadal jednak głównym celem tego programu jest, aby fizycznie nawiedzając miejsca, pielgrzym – w nastroju modlitwy i refleksji – przechodził drogę duchową.

Obok żłóbka znajdującego się koło budynku Rektoratu pielgrzym może wziąć folder z sugerowaną trasą, dostępny w wyraźnie oznaczonym miejscu. Trasę tę można przejść indywidualnie lub w grupie, chociaż można ją przebyć także bez fizycznej obecności we wskazanych miejscach.

Niewielki folder-przewodnik rozpoczyna się od pytania postawionego przez Matkę Boską w Fatimie: „Czy chcecie ofiarować się Bogu?” oraz odpowiedzi pastuszków: „Tak, chcemy”. To zachęta, aby pielgrzym przygotował swoją własną odpowiedź i przyjął konsekwentną postawę.

Trasa rozpoczyna się obok żłóbka przypomnieniem oddania się Jezusa, Syna Bożego. Potem pielgrzym proszony jest o zwrócenie się ku Kaplicy Objawień, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej, aby rozważać oddanie się Maryi.

Kolejnym punktem trasy jest Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy, gdzie pochowani są pastuszkowie. To odpowiednie miejsce, aby wspominać i rozważać oddanie się widzących, którzy poprzez sposób w jaki odpowiedzieli na Bożą miłość, stali się współpracownikami odkupienia.

Kolejne odcinki do przejścia oraz miejsca zatrzymania się na trasie są wyznaczone poprzez chwile indywidualnej i cichej modlitwy. Na zakończenie pielgrzym może zapisać na części folderu swoje własne zobowiązania podjęte na życie z Bogiem i z bliźnimi, oderwać tę część folderu i oddać osobie pracującej w Sanktuarium, która położy ją u stóp figury Matki Boskiej w Kaplicy Objawień, która jest ostatnim punktem trasy.

Foldery zostały opracowane w siedmiu językach, dlatego również pielgrzymi z zagranicy mogą przejść tę drogę.

 

Folder jest także dostępny na oficjalnej stronie Stulecia Objawień  www.fatima2017.orgTUTAJ

 

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej