66 ROCZNICA POŚWIĘCENIA NARODU POLSKIEGO

I WSPÓLNOT ZAKONNYCH NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

 

 

(!) "Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowanie Kościoła i Ojca Świętego. Żeby temu zapobiec, przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji Memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie" - te słowa Matki Bożej z Fatimy stały się dla Ojca Świętego Piusa XII wskazaniem, jak ratować świat i Kościół. Ojciec Święty, odpowiadając na prośbę Matki Bożej Fatimskiej, poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi w dniu 31. 10. 1942 r.

 

1. Drogę tę obrał Kościół w Polsce, dokonując poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi w dniu 8 września 1946 r. Akt ten dokonał się w trzech etapach, najpierw w parafiach - 7 lipca, później w diecezjach - 15 sierpnia, a na koniec odbyły się centralne uroczystości na Jasnej Górze z udziałem całego Episkopatu Polski i ponad milionowej rzeszy pielgrzymów z całej Polski.

Tekst poświęcenia

 2. Podobnego aktu dokonały wszystkie wspólnoty zakonne również na Jasnej Górze w dniu 19 sierpnia 1946 r. W słowach poświęcenia pada jakże wielkie zobowiązanie, które dziś należałoby na nowo przypomnieć i wcielić w życie.

"Aby pocieszyć Twoje Niepokalane Serce, spełniać będziemy Jego życzenia, poświęcając pierwsze soboty miesiąca czci Twego Niepokalanego Serca przez nabożeństwo według Twoich wskazówek".

Tekst poświęcenia

 

Prasa katolicka podejmowała refleksję nad tym, czy wielki Akt jasnogórski może zmienić mentalność i religijność Polaków, którzy często podejmowali zrywy, ale nie zawsze byli wierni zobowiązaniom. Publicysta Niedzieli – S. W. Bukowski pisał w artykule Słowo się rzekło… (Niedziela nr 16/1946), s. 301), że „Akt ten posiada dobrowolne…, ale wiążące zobowiązanie, któremu trzeba zadośćuczynić pod groźbą surowego bożego wyroku o wiarołomstwo i krzywoprzysięstwo”. W podobnym tonie wypowiadały się inne pisma, podkreślając, że cała Polska podjęła zobowiązanie, cała też Polska musi je wypełnić!".

Ta świadomość sprzed 66 lat winna nam również dziś towarzyszyć!

 

 


 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej