Karaganda, Kazachstan
Katedra poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej

Legat papieski kardynał Angelo Sodano życzył, aby nowa katedra w Karagandzie (Kazachstan) była „centrum życia duchowego” dla całego regionu oraz „latarnią” dla przyszłych pokoleń. „To czas łaski dla diecezji Karaganda i dla całego Kazachstanu” powiedział kardynał, który przewodniczył uroczystości poświęcenia katedry pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w dniu 9 września b.r. W tym szczególnym dla katolików dniu kardynał Angelo Sodano podkreślił szacunek papieża dla wiernych mieszkających na terenach Azji Środkowej. Większość ludności dawnej radzieckiej republiki Kazachstanu to muzułmanie; katolików jest tam niespełna 1%. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, rządu, korpusu dyplomatycznego oraz prawosławni i muzułmańscy dostojnicy religijni.
Zwracając się do wiernych na zakończenie uroczystości biskup Karagandy podziękował wszystkim za obecność. Wyraził także wdzięczność za pomoc okazaną przez Sanktuarium Fatimskie w Portugalii oraz ordynariusza diecezji Leiria-Fatima biskupa António Marto; dziękował również za obecność dziennikarki portugalskiego, katolickiego Radia Renascença.

 

 

 

Na świecie jest czternaście diecezji, którym patronuje Matka Boska Fatimska. Znajdują się one w: Portugalii, Angoli, Mozambiku, Brazylii, Argentynie, Gwatemali, Indiach i Kanadzie. Niedawno poświęcono pierwszą katedrę pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej na terytorium dawnego Związku Radzieckiego – w Karagandzie. Na jej fasadzie umieszczono figurę Niepokalanego Serca Maryi ofiarowaną przez Światowy Apostolat Fatimski.
Pierwsza katedra poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej znajduje się w Nampula w Mozambiku. Pomysł jej powstania zrodził się 4 sierpnia 1940 roku. Pierwszy kamień położono 15 sierpnia 1945 r., a jej poświęcenie miało miejsce 23 sierpnia 1956 r. 7 lipca 1993 r., za zgodą Rzymu, kate- dra pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Nampula otrzymała za patronkę „Matkę Boską Fatimską, Matkę Pokoju”.
Także w Azji, w mieście Warangal w Indiach, znajduje się katedra poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej.

Fatima. Luz e Paz, Rok 9 (35) z dnia 13.11. 2012

 

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej