W ogłoszonym przez Watykan programie uroczystości liturgicznych pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka możemy przeczytać, iż w pierwszą sobotę miesiąca tj. 4 maja o godz. 18.00 Papież uda się do bazyliki Santa Maria Maggiore na modlitwę różańcową.

 

Nasz Dziennik Piątek, 5 kwietnia 2013, Nr 80 (4619)

Fatimski znak


W ogłoszonym przez Watykan programie papieskich uroczystości liturgicznych na najbliższe miesiące możemy przeczytać, że w pierwszą sobotę miesiąca, 4 maja, o godz. 18.00 Ojciec Święty Franciszek uda się do Bazyliki Santa Maria Maggiore na modlitwę różańcową. Nie sposób nie dostrzec w tym wydarzeniu kolejnego fatimskiego znaku tego pontyfikatu, po wyborze w dniu 13 marca. Znaku tym bardziej wymownego, że wskazuje na sedno przesłania z Fatimy. Maryja w 1917 r. prosiła o nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, o wynagrodzenie za grzechy własne i świata w pierwsze soboty miesiąca.

Biorąc pod uwagę, że uroczystości liturgiczne zostały tak zaplanowane, by to właśnie w pierwszą sobotę miesiąca Ojciec Święty przewodniczył modlitwie różańcowej w Bazylice Santa Maria Maggiore, można sądzić, iż jest to część papieskiej katechezy. Franciszek od pierwszego dnia swego pontyfikatu wskazuje na Maryję. Rzymską Bazylikę Santa Maria Maggiore Ojciec Święty nawiedził przecież już następnego dnia po wyborze, w ten sposób maryjnie rozpoczynając swą posługę Piotrową.

W Roku Wiary jakże pięknie koresponduje to zapowiedziane wydarzenie ze słowami modlitwy ks. abp. Jorge Mario Bergoglio, który witając figurę Matki Bożej Fatimskiej w Buenos Aires 19 kwietnia 1998 r., wołał: „Ukochana Matko, witaj w domu! Naucz nas, że Jezus jest wciąż żywy, abyśmy umieli poczuć Jego obecność wśród nas. Naucz nas języka czułości. Witaj w domu, Matko! Spojrzyj na moją rodzinę – wiesz, czego potrzebuje. Spojrzyj na naszą dzielnicę – dobrze wiesz, dokąd musisz się udać. Zajrzyj do mojego serca – znasz je lepiej niż ja sam. Witaj w domu! Naucz mnie, że Jezus jest wciąż żywy, abym nigdy nie pomyślał, że jest inaczej. Matko, dodaj mi siły. Napełnij mnie czułością, abym umiał pomagać innym ludziom. Wlej pokój w moje serce. Witaj w domu!”.


ks. Krzysztof Czapla SAC
dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem

 

W Watykanie podano kalendarz uroczystości liturgicznych, którym będzie przewodniczył w kwietniu i maju Ojciec Święty.

- 7 kwietnia, w II niedzielę Wielkanocną – niedzielę Bożego Miłosierdzia Ojciec Święty o godz. 17.30 obejmie w posiadanie Patriarchalną Archibazylikę Laterańską. Jest ona katedrą biskupa Rzymu.

- Tydzień później – 14 kwietnia o godz. 17.30 papież Franciszek sprawować będzie Mszę św. w bazylice św. Pawła za Murami.

- W IV niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia o godz. 9.30 Ojciec Święty udzieli w bazylice watykańskiej święceń kapłańskich.

- W ostatnią niedzielę kwietnia, o godz. 10.00 papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. na placu św. Piotra. Podczas której udzieli sakramentu bierzmowania.

- W pierwszą sobotę maja, 4-go o godz. 18.00 Ojciec Święty przybędzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie będzie przewodniczył modlitwie różańcowej.

- 5 maja, w piątką niedzielę wielkanocną o godz. 10.00 papież Franciszek będzie przewodniczył na placu św. Piotra Mszy św. dla bractw kościelnych.

- W drugą niedzielę maja, a siódmą wielkanocną 12 maja o godz. 9.30 odbędzie się na placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża kanonizacja świeckich męczenników z włoskiego miasta Otranto – Antoniego Primaldo i ośmiuset męczenników, którzy oddali życie za wiarę w 1480 roku. Zginęli z rąk Turków, którzy zażądali od nich przyjęcia islamu. Ponadto kanonizowane będą dwie założycielki zgromadzeń zakonnych: Kolumbijka Laura Montoya Upegui (zm. 1949) i Meksykanka, Maria Guadalupe García Zavala (zm. 1963).

- 18 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego papież Franciszek będzie o godz. 18.00 przewodniczył czuwaniu modlitewnemu z członkami ruchów kościelnych na placu św. Piotra.

- Następnego dnia, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 10.00 Ojciec Święty będzie przewodniczył na placu św. Piotra Eucharystii z udziałem członków ruchów kościelnych.

st (KAI) / Watykan

 

 

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej