Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Brazylia i Filipiny na trasie fatimskiej figury pielgrzymującej.


Na rok 2013 zaplanowano już kilkanaście peregrynacji figur pielgrzymujących Matki Boskiej Fatimskiej zarówno w Portugalii, jak i w innych krajach.

Portugalska archidiecezja Evora ma długą – wywodzącą się z minionego stulecia – tradycję misji, podczas których obecna jest figura pielgrzymująca z Fatimy. Zwyczaj ten podjął od początku sprawowania swej godności aktualny arcybiskup Evory Jego Ekscelencja José Francisco Sanches Alves. W tym roku misje odbywają się od 16 lutego do 8 czerwca w wikariacie rejonowym Arraiolos.

Od lutego do lipca ósma figura pielgrzymująca przebywa w diecezji Livorno, we Włoszech. Pielgrzymkę organizuje maryjny Ruch Orędzia Fatimskiego tej diecezji.

8 marca b.r. piąta figura pielgrzymująca pojechała do wikariatu rejonowego Mafra (w archidiecezji Lizbona). Pielgrzymka ta potrwa do 7 lipca.

W dniach 2 do 16 kwietnia szósta figura pielgrzymująca nawiedziła parafię Quinta do Anjo (w diecezji Setúbal) z okazji 25.lecia jej erygowania.

Od kwietnia do września we Włoszech będzie przebywać jedenasta figura pielgrzymująca. Będzie ona obecna podczas misji w różnych diecezjach. Prośbę o tę pielgrzymkę wystosował do Sanktuarium Fatimskiego biskup Diego Bona – były prezydent włoskiej sekcji Światowego Apostolatu Fatimskiego; poparł ją biskup Mário Russotto – aktualnie stojący na czele stowarzyszenia w tym kraju.

13 maja b.r. mija 25 lat od chwili, gdy kardynał arcybiskup Lustiger wydał dekret ustanawiający 
bazylikę Maria-Médiatrice w Paryżu sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Sanktuarium to (podlegające formalnie archidiecezji paryskiej) powierzono opiece Portugalczyków.

2 października 1988 roku odprawiono tam inauguracyjną Mszę św., której przewodniczył arcybiskup Paryża, a koncelebrował patriarcha Lizbony kardynał António Ribeiro. Od1 do 13 maja 2013 roku w paryskim sanktuarium obecna jest druga figura pielgrzymująca. W peregrynacji udział bierze kilku biskupów i kardynałów, związanych z tym sanktuarium oraz wydarzeniami, które ono upamiętnia. Obecny rektor sanktuarium ks. Nuno Aurélio mówi, że intencją pielgrzymki jest upamiętnienie rocznicy istnienia sanktuarium oraz wzmocnienie nabożeństwa do Matki Boskiej w tak miłowanych przez lud Boży – nawet w tym wielokulturowym kraju – wezwaniach „Pani Fatimskiej” i „Królowej Różańca”. 

W odpowiedzi na prośbę przedstawioną przez metropolitę Rio de Janeiro (Brazylia) arcybiskupa Orani João Tempesta, Sanktuarium przygotowało kolejną, dwunastą już figurę pielgrzymującą. Została ona poświęcona w Kaplicy Objawień i uda się do Brazylii, aby nawiedzić wiele diecezji tego kraju. Pielgrzymka ta rozpoczyna się 12 maja tego roku zakończy się 13 października 2017 roku. Organizatorem peregrynacji jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Rio de Janeiro i stowarzyszenie Tarde com Mariatej archidiecezji. Biskupi – członkowie Konferencji Episkopatu Brazylii okazali ogromne zainteresowanie uczestniczeniem w tym wielkim ewangelizacyjnym wydarzeniu związanym ze stuleciem objawień fatimskich.

Na maj zaplanowano także inne pielgrzymki. Od 4 do 26 maja szósta figura będzie przebywać w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Lizbonie z okazji 75. rocznicy jej erygowania.

Od 19 do 26 maja dziesiąta figura nawiedzi bazylikę Santa Maria All’Impruneta – diecezjalne sanktuarium maryjne w archidiecezji Florencji. Od 24 do 26 maja druga figura będzie w parafii Matki Boskiej Światła w miejscowości Maceira, w diecezji Leiria-Fatima. Także od 24 do 26 maja trzecia figura pojedzie do diecezji Getafe w Hiszpanii na pielgrzymkę zorganizowaną przez Światowy Apostolat Fatimski.

30 maja dziesiąta figura uda się do Włoch do parafii i sanktuarium S. Maria a Pancole w diecezji Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino (pielgrzymka ta będzie trwała do 17 czerwca).

Od początku czerwca do końca września czwarta figura będzie pielgrzymowała po różnych diecezjach Włoch. Pielgrzymkę, pod hasłem „Z Maryją, na drodze Eucharystii”, organizuje Ruch Orędzia Fatimskiego z diecezji suburbikarnej Sabina-Poggio-Mirteto. Organizatorzy pragną, aby był to czas wiary, który przybliży światu Chrystusa poprzez Niepokalane Serce Maryi. 

Od 1 lipca do 30 września szósta figura pielgrzymująca będzie przebywała na Filipinach, gdzie nawiedzi co najmniej 25 diecezji. Według ordynariusza archidiecezji Jaro arcybiskupa Angela 
N. Lagdameo „celem tej maryjnej peregrynacji jest ożywienie i wzmocnienie nabożeństwa Rodziny Filipińskiej do naszej Matki Przenajświętszej”. Pielgrzymka jest organizowana przez Światowy Apostolat Fatimski na Filipinach.

Wreszcie od 13 do 20 października druga figura uda się w pielgrzymkę do portugalskiej miejscowości Cascais. Pragnieniem tamtejszego wikariatu rejonowego jest zakończenie Roku Wiary pod macierzyńską opieką Maryi.

António Valinh

 

Źródło: Sanktuarium Fatimskie 

 

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej