Papież Franciszek wspomina Matkę Bożą Fatimską.


17 marca (w pierwszą niedzielę po wyborze na papieża) Ojciec Święty Franciszek przypomniał wizytę figury pielgrzymującej Matki Bożej Fatimskiej w Argentynie.

Podczas modlitwy Anioł Pański, w refleksji poświęconej miłosierdziu i Bożemu przebaczeniu, papież wspominał Mszę św., którą przy okazji tej wizyty odprawiał w Buenos Aires. Przypomniał rozmowę o Bożym miłosierdziu i ludzkich grzechach, jaką odbył wówczas ze starszą, ponad 80.letnią kobietą („babcią”, jak to się mówi w Argentynie). Kobieta ta, mimo że – jak zażartował papież – „nie studiowała na Uniwersytecie Gregoriańskim”, powiedziała: „gdyby Pan nie wybaczał wszystkiego, świat by nie istniał”.
Ojciec Święty Franciszek nawiązywał do pielgrzymki figury Matki Boskiej Fatimskiej, która między majem 1982 roku a lutym 1993 roku nawiedziła Argentynę i Urugwaj. Jak podaje Wydział Studiów i Rozpowszechniania Orędzia Sanktuarium Fatimskiego, kolejna wizyta figury pielgrzymującej w tych dwóch krajach miała miejsce w 1998 roku; wówczas również była
przyjmowana przez arcybiskupa Jorge Marię Bergoglio – obecnego papieża Franciszka.
Tego samego 17 marca w Fatimie, podczas Eucharystii kończącej 82. pielgrzymkę diecezji Leiria-Fatima do Sanktuarium Fatimskiego, ordynariusz tej diecezji bp António Marto przekazał pielgrzymom słowa papieża Franciszka odnoszące się do peregrynacji Matki Boskiej Fatimskiej, wypowiedziane podczas modlitwy Anioł Pański. Po tej wiadomości na Placu Modlitwy Sanktuarium Fatimskiego, gdzie odbywała się Msza św., rozległa się burza oklasków.
Na początku Eucharystii, w której uczestniczyło około 18.000 osób (w większości uczestników pielgrzymki diecezji Leiria-Fatima), bp António Marto w imieniu wszystkich zgromadzonych pozdrowił Ojca Świętego i zapowiedział, że wkrótce prześle oficjalny list gratulacyjny.
Wiadomość ta dotarła do papieża Franciszka trzy dni później tj. 20 marca.
Oto jej treść: „Biskup i pielgrzymi z diecezji Leiria-Fatima pragną zapewnić Ojca Świętego o głębokiej komunii eklezjalnej i o swych serdecznych uczuciach. W Fatimie powierzamy osobę papieża i jego posługę opiece Pani Fatimskiej. Sanktuarium z radością oczekuje sposobności goszczenia tu kiedyś papieża jako pielgrzyma. Już teraz serdecznie witamy: Witaj Ojcze Święty Franciszku!”

LeopolDina Simões

źródło: Sanktuarium w Fatimie

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej