Rok jubileuszy maryjnych w polskim Kościele


 
W 2017 r. obchodzimy kilka uroczystości jubileuszowych związanych z kultem maryjnym. Jest to m.in. 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej czy 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To także 100. rocznica objawień fatimskich, 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi.

 

Episkopat Polski 6 czerwca weźmie udział w obchodach jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.
Tego dnia zostanie ponowiony przez Episkopat akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą jaka została skierowana przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Rok 2017 będzie czasem świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 8 września i potrwają na Jasnej Górze także do 8 września. Kulminacyjnym punktem tej wyjątkowej rocznicy będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia. Pierwsza koronacja papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi odbyła się 8 września 1717 r. i była pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.
Z okazji 100. Rocznicy Objawień Fatimskich i 300. Rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Błoniach Jasnogórskich 13 maja o godz. 14:00, odbędzie się uroczyste Wielbienie z Maryją Królową. Każdy pielgrzym proszony jest o zabranie ze sobą róży. Z przyniesionych róż ułożony zostanie dywan jako symbol miłości, czci i wierności względem Maryi Królowej.
W programie uroczystości: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św., pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Po Eucharystii rozpocznie się muzyczne wielbienie z Maryją Królową

Pięćdziesiąta rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 12 sierpnia, a zakończy je uroczysta Msza św. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP. W uroczystościach wezmą udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Ważnym dniem obchodów rocznicowych będzie również 2 lipca, czyli odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej.
Główne uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu rozpoczną się w sobotę 12 sierpnia całodniową ewangelizacją prowadzoną przez wspólnoty i ruchy kościelne działające na terenie diecezji włocławskiej. O godz. 18.00 rozpoczną się uroczyste nieszpory sprawowane przy ołtarzu koronacyjnym w starej części sanktuarium, a następnie wierni procesyjnie udadzą się do bazyliki, gdzie przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zostanie odprawiona Msza św. Będzie jej przewodniczył bp Stanisław Gębicki.
W niedzielę 13 sierpnia Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice licheńskiej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W poniedziałek 14 sierpnia Mszy św. o godz. 18.00 połączonej z uroczystymi nieszporami będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Kościół w Polsce przygotowuje się także do jubileuszu 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Główne uroczystości jubileuszowe z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i Episkopatu Polski odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, 10 września 2017 r. o godz. 11.00.

Źródło: eKAI

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej