MEDYTACJA WIELKIEJ NOWENNY FATIMSKIEJ

SPOTKANIE W MARYJĄ W PIERWSZĄ SOBOTĘ

06.07.2009

 


 

Wielka Nowenna Fatimska to przylgnięcie sercem do obietnic Maryi i życie pragnieniem wypełnienia tego, o co Matka Najświętsza prosiła każdego z nas. A żądała (tak, to było coś więcej niż prośba!) przede wszystkim wielkiej modlitwy i trwania w swej codzienności przy Jej Sercu ? jak dziecko i Matka żyją w jednym domu i razem prowadzą jedno domowe gospodarstwo. Fatima to próba uświadomienia nam przez Boga, że mamy obowiązek pomagać ?w domu doczesności?. Choć jego głową jest Jezus, choć jego gospodynią jest Maryja, to i dzieci mają czynnie uczestniczyć w życiu rodziny. Czy nie pora, by każdy ? jak może ? zaangażował się w ten swój ?rodzinny dom? ? w porządkowanie tego świata?

Pracować pod okiem Maryi, być świadomym Jej obecności. Nigdy nie oddalać się od Niej, by nie zostać sam. Jeśli trzeba, cierpieć w zjednoczeniu z Maryją dla dobra tego domu i jego domowników. Jeśli taka konieczność, samemu wejść w cierpienie, by zrobić coś, czego nie da się bez bólu i łez. Ale nigdy sam. Zaś w wolnej chwili usiąść przy Matce Najświętszej i posłuchać Jej świętych opowieści. Słuchać, pytać, zamyślać się, uczyć od Matki.

Nie może zabraknąć w Wielkiej Nowennie owych cichych chwil z Maryją. W tym szczególnym czasie, jakim jest pierwsza sobota, bądź z Nią, chociaż przez kwadrans. Ona Cię przyzywa, zaprasza, otwiera usta i serce ? dla Ciebie?

Dziś zasłuchaj się w Jej opowieść o tajemnicy biczowania Jej Syna. I pamiętaj: Ona chce mówić do Twojego serca?

 

?Dlaczego On musiał tak cierpieć??.

Pewnie Ty sam czasem o to pytasz, ale żadna odpowiedź nigdy nie trafia w sedno. Zadajesz to pytanie nie tylko spoglądając na Mękę Twego Syna, ale widząc otaczające Cię cierpienie. Ile go jest? gdzie jego sens?

Niech Maryja pomoże ci pojąć, że spotykając się z cierpieniem dotykasz tajemnicy, która jest tajemnicą wiary. Bo tym pytaniem dotykasz innego wymiaru?, czegoś więcej niż Ty sam?

?Dlaczego Jezus musiał cierpieć?? Matka Najświętsza nigdy nie czekała na odpowiedź na to pytanie. Wiedziała, że każda odpowiedź będzie ?ludzka?, a ten potworny ból jest ?Boski? ? dotyka innego wymiaru?, ma sens na innej płaszczyźnie. To trochę tak, jak my wszyscy: nie zrozumiemy Boskiego cierpienia, bo nasze ludzkie słowa i myśli to garść małych pojęć, zamkniętych w ciemnej komórce czasu, przestrzeni, ludzkich pragnień i oczekiwań. Tu dla naszych serc jest za głęboko? Nie rozumiemy Męki Jezusa. Tu jest miejsce na wiarę, która jest większa niż rozum.

Niech Maryja nauczy Cię krzyczeć: ?Wierzę?, a nie ?Dlaczego??.

 

MODLĘ SIĘ. DZIĘKUJĘ? WIELBIĘ ? PRZEPRASZAM? BŁAGAM?

 

Jan Paweł II mówił kiedyś o ?wyższej Ewangelii?, która jako jedyna może zmienić świat. To ?Ewangelia cierpienia?? Czasem w ewangelizacji wszystko zawodzi: przepowiadanie, modlitwa, nawet czynienie cudów. Słowo nie nawróciło ? nawróci krew? Ojciec Święty wyznał kiedyś, że w jego całkowitym oddaniu się Matce Najświętszej brakowało czegoś istotnego. Brakowało krwi? Czy tym bardziej w oddaniu się nam Jezusa nie brakowałoby czegoś istotnego, gdyby zabrakło Jego najświętszej krwi?

A może? jest tak i w Twoim oddaniu się Maryi? i światu? Jeśli idziesz drogą świętości, dojdziesz kiedyś do takiego miejsca, gdzie po Ogrójcu trudnej modlitwy będzie czekać na Ciebie dziedziniec biczowania. Nie mów tylko, że z tą różnicą, że Ty zawsze będziesz mógł stamtąd uciec ? wystarczy powiedzieć ?nie?, a Jezus ? więzień, już nie mógł. Wystarczyło jedno Jego słowo, jedna Jego myśl, a niewidzialne rzesze aniołów odsunęłyby Go dalej od miejsca krwi niż Twoje ?nie chcę?, ?wycofuję się?, ?jeszcze nie teraz?. Gdy spadało na Niego każde kolejne uderzenie bicza, gdy Jego ciało znowu było rozrywane na strzępy, On t-e-g-o-ch-c-i-a-ł?!

 

MODLĘ SIĘ. DZIĘKUJĘ? WIELBIĘ ? PRZEPRASZAM? BŁAGAM?

 

Dlaczego Jezus chciał cierpieć? Istnieje rodzaj zła, którego nie pokonasz inaczej niż przez krew. Więcej ? przez długą zgodę na cierpienie, przez nie skorzystanie z możliwości, że po kolejnym ciosie uciekniesz. Biczowanie to tajemnica, która pokazuje, jak czasem trzeba trwać w ciągle odnawianej zgodzie na cierpienie.

Twoje biczowanie? Twoja tajemnica zbawienia? Gdzie ona jest? W zgodzie dzień po dniu na cierpienie, które jest w Twoim ciele, gdy nie sięgasz przy każdej okazji po przeciwbólowe tabletki, bo ?może trochę mnie boli?? W przyzwoleniu na ból, jaki jest w Twoim życiu, gdy zgadzasz się na te wszystkie obowiązki, które Cię przygniatają, na brak czasu na cokolwiek, na nieustanne zmęczenie, na kochanie kogoś, kogo trudno kochać? W mówieniu ?tak? na pracę, której nie lubisz i ludzi, których nie znosisz? Mieć udział w zbawieniu to zgodzić się na codzienne cierpienie i odnawiać tę zgodę przy każdym ciosie życia. To Twoja tajemnica, to Twój udział w dziele ratowania tych, których inaczej nie ocalisz już przed piekłem.

 

MODLĘ SIĘ. DZIĘKUJĘ? WIELBIĘ ? PRZEPRASZAM? BŁAGAM?

 

Trwa Wielka Nowenna Fatimska. To czas stosowny, abyś się tego uczył i powoli dorastał. Nie jest to łatwe. Pamiętaj jednak: Ona patrzy w Twoje serce. Liczy się to, że chcesz naśladować Jej Syna. Ona Ci pomoże. Tylko bądź zawsze blisko Niej, mieszkaj z Nią w kręgu doczesności.

 

MODLĘ SIĘ. DZIĘKUJĘ? WIELBIĘ ? PRZEPRASZAM? BŁAGAM?

 

Jeżeli czujesz taką potrzebę, weź Maryję za rękę i raz jeszcze pójdź z Nią po słowach medytacji. Matka Najświętsza wskaże Ci miejsca, w których znajduje się coś, co chce Ci ofiarować dar jako na Twoje codzienne życie. Może będzie to światło, może balsam ukojenia, może siła łaski, która pozwala uczynić coś, na co stać tylko świętych. A może po prostu doświadczenie Jej bliskości i czułości, gdy swą dłonią muska Twoją zmęczoną twarz?

 

 

  

 

 

 

  EN   FR   DE   PT   BY   RU  UA  NO

 

  

 

  

  

  

 

  

 

 

 

Apostolat Sekretariatu Fat.

  

 

 

 

Fatima-Portugalia

 

 

 

 

 

 

Multimedia

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! czytaj więcej